İncele Alt Hibe Programı Başvurulara Açılıyor

      İncEle Alt Hibe Programı, medyada nefret söylemi, çevrimiçi nefret söylemi, ayrımcı söylemi ve sahte haberlerle mücadelede izleme ve iyi gazetecilik uygulamalarının yaygınlaşmasına, gelişmesine ve iyileşmesine destek olmayı amaçlamaktadır. Hibe programı kapsamında nefret söylemi ve dezenformasyonun olası negatif etkilerine karşı mücadele eden, amaç ve hedefleri toplumsal barışın inşasını katkı sağlayacak projeleri desteklenecektir.

Başvuru Şartları

    En az 6, en fazla 9 ay sürecek İNCELE alt hibe programı kapsamında; ana hedefleri üç temaya odaklanıyor. Nefret söylemi, sahte haber ve/veya araştırmacı ve iyi gazetecilik alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile yerel gazeteciler ve bağımsız içerik üreticileri arasında iş birliğini teşvik ederek yerel düzeyde geliştirilecek ortak projeler aracılığıyla ifade ve düşünce özgürlüğü kesişimini dikkate alarak doğru bilgiye erişim, doğrulama ve haber alma hakkına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Tema 1 İncele İzle: Ayrımcılık ve nefret söylemi ile mücadelenin önemi, savunmasız gruplara veya azınlıklara yönelik nefret söyleminin ve ayrımcılığın yarattığı tehlikeler hakkında genel kamuoyunun farkındalığını arttırmak ve ayrımcılığa, ırkçılığa karşı anlatılar geliştiren izleme ve araştırma stratejileri geliştirmek.

Tema 2 İncele Önle: Sivil toplum kuruluşları aracılığıyla dezenformasyon ve sahte haberlerin önlenmesi için iyi gazetecilik uygulamalarına yönelik projelerin desteklenmesi.

Tema 3 İncele Katıl: Medya alanında özellikle çevrimiçi nefret söylemi ve ayrımcılık bağlamında STK’lar ve gazeteciler, bağımsız içerik üreticileri destekleyerek iş birliği olanaklarını arttırmak. İfade ve basın özgürlüğünün korunması için sivil toplum kuruluşları ile bağımsız gazeteciler ve alternatif medya ve yeni medya kuruluşlarının iş birliğini teşvik etmektir.

     Tüzel kişiliğe sahip Türkiye’de kurulmuş kâr amacı gütmeyen kuruluşlar (Dernek, Vakıf, Kar Amacı Gütmeyen Kooperatifler, Meslek Odaları, Sosyal Girişimler, Platformlar) Hibe başvurusu yapan kurum, aynı şartları sağlayan başka bir kurum ile ortak başvuru yapabilir.

Destek Miktarı  

      Türkiye’de 10 farklı sivil toplum kuruluşuna toplam 50.000 Avro hibe desteği sağlanacaktır. Proje başına verilecek maksimum hibe desteği 5000 Avro’dur.

Başvuru Tarihi Son Başvuru Tarihi ve Saati: 13 Ağustos 2023, saat: 18.00

Başvurusu için info@kocaelihibe.com mail atarak danışmanlık ve bilgi alabilirsiniz.

 Zamanınızı yönetin. Zaman sizi yönetmesin. Gücü elinize alın. Sağlıcakla Kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir