KOSGEB destek alabilecek faaliyet alanları 2019-2020 nelerdir? KOSGEB destek alabilecek sektörler listesi 2019 nedir? KOSGEB desteklenen sektörler 2019 nelerdir? KOSGEB destekleri hangi işleri destekliyor? KOSGEB desteklenmeyen sektörler hangileridir? Tüm soruların cevabı detaylı olarak bu yazımızda bulabilirsiniz.

*KOSGEB destek alabilecek faaliyet alanları 2019 nedir?
*KOSGEB destek alabilecek faaliyet alanları tüm sektörleri kapsıyor mu?
*İşletmesi Olanlar Nasıl Bir Araştırma Yapmalı?
*İşletmesi Olmayan Girişimci Adayları Nasıl Bir Araştırma Yapmalı?
*KOSGEB desteklenen sektörler 2019 hangileridir?
*KOSGEB desteklenmeyen sektörler 2019 hangileridir?

KOSGEB desteklerinin oldukça popüler olduğu son yıllarda sıklıkla KOSGEB destek alabilecek faaliyet alanları nelerdir? Sorusu oldukça fazla sorulmaktadır. Bence soru, KOSGEB, hangi faaliyet alanlarını desteklemiyor? olmalıdır. Çünkü KOSGEB’in desteklemediği faaliyet alanlarını tespit etmek daha kolaydır. Ama biz yine de hem KOSGEB destek alabilecek faaliyet alanlarını, hem de desteklemediği faaliyet alanlarını sizinle paylaşmak istiyoruz.

KOSGEB, desteklediği alanları belirlerken NACE 2 Rev. üzerinden bir çerçeve çizmiştir. NACE 2 Rev. ”Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması” anlamına geliyor ve ülkemizde de bu sınıflandırma genelde kullanılmaktadır.

KOSGEB destek alabilecek faaliyet alanları tüm sektörleri kapsıyor mu?
Tüm NACE kodlarının yer aldığı bu sınıflandırmaya buradan ulaşabilirsiniz. KOSGEB, bu listede olan bütün sektörleri desteklemez. Bu listede yer alan bazı sektörleri kendi listesine almamıştır.

KOSGEB, NACE 2 Rev.’de yer alan her faaliyet alanını, bütün faaliyet alanlarını ne yazık ki desteklemiyor. Kurum, NACE 2 Rev.’de yer alan faaliyet alanlarından bazılarını listenin dışına atmış ve kendisine özel bir faaliyet alanı listesi yapmış. Çünkü bazı faaliyet alanları, gerçekten KOSGEB’in görev alanı içerisinde yer almıyor. Örneğin; tarım, eğitim, sağlık vb. Bunlar farklı bakanlıkların, kurumların görev sınırları içerisinde yer alıyor. KOSGEB’in temelinde imalat sanayiyi desteklemek yatıyor olsa da özellikle 2009 yılında yapılan değişiklikle kurum, ticaret ve hizmetler sektörünü de desteklemeye başladı.

KOSGEB’in internet sayfasında desteklediği faaliyet alanlarını gösteren bir liste var. KOSGEB, bu listede yer alan tüm faaliyet alanlarını ben destekleyebilirim, diyor. Bu listeyi aşağıda paylaşacağız.

Şimdi dilerseniz, KOSGEB destek alabilecek faaliyet alanları konusuna geçelim.
Hali hazırda kurulu bir işletmeniz var ise KOSGEB’in işletmenizi destekleyip desteklemediğini kolay bir şekilde tespit edebiliyorsunuz. Çünkü ortada bir NACE kodu var. Peki ama bu NACE kodunu nasıl bulabilirsiniz? Aşağıda yer alan görselde işaretlediğim kısım, ana faaliyet kodunuzu gösterir. Bu kodun ilk 4 hanesi sizin için önemli. Bu kodu burada aratın, ilgili kod listede varsa KOSGEB işletmenizi destekleyebilir, demektir.

2019 yılı Kosgeb destek alabilecek faaliyet alanları
KOSGEB destek alabilecek faaliyet alanları
İşletmesi Olmayan Girişimci Adayları Nasıl Bir Araştırma Yapmalı?
İşletmesi olmayan girişimci adayları ise KOSGEB’in kurulacak olan işletmeyi destekleyip desteklemediğini yukarda yer alan KOSGEB desteklenen sektörler listesinde bulabilir ama ortada bir vergi levhası ve dolayısıyla NACE kodu olmadığı için durumu netleştirmek zor olabilir. Bunun için size dört temel yol göstereceğim. Hangisini seçerseniz seçin, durumu üç aşağı beş yukarı netleştirmiş olacaksınızdır.

YOL: İşletme açacağınız faaliyet alanında benzer konuda işletmesi olanların vergi levhasını incelemek ve faaliyet kodunu öğrenmek.
YOL: İşletme kurmayı düşündüğünüz faaliyet alanınız için vergi dairelerinden ana faaliyet kodunuzu öğrenmek.
YOL: İşletme kurmadan önce bulunduğunuz ilin KOSGEB müdürlüğünü arayarak faaliyet alanınızın desteklenip desteklenmediğini sormak.
YOL: Aşağıda paylaşacağım KOSGEB tarafından desteklenen ve desteklenmeyen faaliyet alanları listesini incelemek.
KOSGEB desteklenen sektörler 2019 hangileridir?
Aşağıda yer alan sektörlerden birinde faaliyet gösteriyorsanız veya bu sektörlerden birinde işletme açmayı düşünüyorsanız KOSGEB desteklerinden faydalanabilirsiniz.

KOSGEB desteklenen sektörler 2019 ile ilgili bize tüm sorularınızı yöneltebilirsiniz. %

KOSGEB destek alabilecek faaliyet alanları 2019 nedir?
Etiketlendi:     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
%d blogcu bunu beğendi: