kocaelitarim
1-İlin ikliminin ve topografik özelliklerin birçok tarım ürününün yetiştirilmesine imkân sağlaması
2-İlde geniş alanlarda örtü altı yetiştiriciliğinin yapılması ve bu konuda deneyimli çiftçilere sahip olması,
3– İlin büyük pazarlara yakın olması,
4– Kocaeli’n sanayi altyapısının gelişmiş olması,
5-Deniz, hava, kara ve demiryolları ile geniş ulaşım ağına sahip olması,
6-İlde çok sayıda özel ve kamu limanının, antrepo ve3 adet gümrük çıkış noktasının bulunması,
7-İlin gelişmişlik göstergelerinin yüksek olması,
8-Yeterli sayıda ve nitelikli eleman temin edilebilmesi,
9-İlde geniş alanlarda polikültür tarım uygulamalarının var olması,
10-Kandıra ilçesinde kurulma aşamasında olan “Gıda Organize Sanayi Bölgesi” tarıma dayalı sanayinin gelişmesine lokomotif teşkil etmesi,
 
 
KOCAELİ’DE TARIMSAL YATIRIM İÇİN UYGUN SEKTÖRLER VE ALANLAR
 
Büyükbaş Hayvancılık:
 
İlde geniş alanlarda yem bitkilerinin yetiştiriliyor olması ve ilin pazarlama aşamasındaki avantajları nedenleri ile hem besicilik hem de damızlık büyükbaş hayvancılık karlı yatırım alanları olarak karşımıza çıkmaktadır.
 
Sebzecilik, Örtü Altı Sebzecilik:
 
Kocaeli’de gelişmiş bir sebze yetiştiriciliği altyapısı mevcuttur ve İl Kandıra Biberi, Karamürsel Tepeköy Çalı Fasulyesi ve Kuru Fasulyesi gibi ünleri ile bölgede öne çıkmıştır. İlde Kandıra İlçesinde Arıklar göleti sayesinde sulamaya açılan alanlar sözleşmeli üretim yöntemiyle sebzecilik yapılabilecek bölgelerdir. Ayrıca Örtü Altı yetiştiriciliğinde Gebze Kadıllı, Cuma köyleri civarı, İzmit Bayraktar köyünde Örtü Altı yetiştiriciliğinde öne çıkmış alanlardır.
 
Meyvecilik
 
Sebzecilikte olduğu gibi meyvecilikte de Yarımca Kirazı, Eşme Ayvası gibi öne çıkmış ürünlerinin olması, bu konuda deneyimli üreticilerin varlığı ve ayrıca Karamürsel, Gölcük gibi yetiştiriciliğe uygun alanların mevcudiyeti bu sektörü yatırım için cazip hale getirmektedir.
 
Mandacılık
Kandıra İlçesinde üretilen ve marka haline gelen Manda Yoğurdu için sözleşmeli üretim yöntemiyle manda yetiştiriciliği yapmak değerlendirilebilecek bir diğer fırsattır.
 
Gıda İşleme, Paketleme ve Depolama
    
Yukarıda bahsi geçen artılar nedeni ile isterse Kocaeli’de isterse diğer illerde üretilsin İlin konumu itibariyle bütün yolların kesişim noktasında bulunması ve geniş ulaşım imkanlarına sahip olması İlin en önemli avantajlarındandır. Bu nedenle İlde hem iç hem de dış pazarlara ürünlerin pazarlanması amacıyla ürün işleme, paketleme tesisleri, soğuk hava depoları, antrepolar vb. işletmeler kurulabilir.
 
Müdürlüğün beş temel faaliyeti vardır. Bunlar Bitkisel Üretim, Hayvansal Üretim, Su Ürünleri, Kırsal Kalkınma-Örgütlenme (Oda, Birlik ve Kooperatifler)  ve Gıda Hizmetleri konularını kapsar. İlimizin bu konularda ki tüm iş ve işlemleri( Tarımsal Desteklemeler dahil) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından  yürütülmektedir. Gıdayla ilgili ihbar ve şikâyetleriniz için ALO 174 hattı 7 gün 24 saat açıktır.
                    
KOCAELİ’DE TARIMA YATIRIM YAPMAK İÇİN 10 NEDEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
%d blogcu bunu beğendi: