Z Kuşağı Statü ve Esneklik İçin Kendi İşinin Patronu Olmak İstiyor

https://www.gazetegebze.com.tr/z-kusagi-statu-ve-esneklik-icin-kendi-isinin-patronu-olmak-istiyor-makale,1324.html

Tanem Uçar
Tanem Uçar 13 Temmuz 2020, 09:21

   Günümüz toplumlarını var eden insan topluluklarına kuşak denilmektedir. Bu kuşaklar (X Y Z Kuşakları) belirli özellikleri açısından farklılıklar gösterirken sosyal hayatta birçok çatışmaları da beraberinde getiriyor. X Y Z kuşaklarının oluşumuna zemin hazırlayan ana faktörleri “Yokluk ve Zorluk Yılları”, “Teknolojinin İvmelenmesi” ve “Teknolojiyle Doğmak” diye sıralayabiliriz.

      GoDaddy Global Girişimcilik Anketi’nin sonuçlarına göre Türkiye’deki küçük işletme sahipleri ve girişimcilerin (tüm yaş grupları) yüzde 25’i kendi işinin patronu olmanın en iyi yanının sağladığı “esneklik” olduğunu belirtti. Kendi işinin patronu olmanın en iyi yanının getirdiği “işletme sahibi” statüsü olduğunu belirtenlerin oranı ise yüzde 26 idi. Farklı yaş gruplarının yanıtlarına bakıldığında,  Z kuşağının esnekliğe en çok önem veren grup olduğu görülüyor.

Teknoloji kullanımında en popüler yöntem “Kendin Yap”

     Katılımcıların yüzde 71’i, halihazırda bir web sitesine sahip olduklarını veya yakın zamanda bir site kurmayı planladıklarını belirtiyor. Web sitesi yönetimi, müşterilerle iletişim kurma ve operasyon yönetimi gibi faaliyetlerle alakalı teknolojilerin yönetimi söz konusu olduğunda ise katılımcıların yüzde 39’u “kendin yap” yöntemine başvurduklarını söylüyor. Yüzde 21’i ise bir web geliştirici veya tasarımcı ile birlikte çalışıyor.

      Türkiye sonuçlarına genel olarak baktığımızda, teknolojinin sunduğu esneklik gibi avantajlar sayesinde katılımcıların yüzde 65’inin girişimciliğe soyunduklarından beri daha mutlu olduğunu görüyoruz ve bu bizim için çok heyecan verici bir sonuç.

Kuşak Farkları

Dünya genelinde genç kuşaklar X, Y, Z kuşakları olarak adlandırılıyor. X kuşağı yeniliklere adapte olmaya çalışırken, bir yandan sabırla iş hayatlarında kademe atlıyor; Y kuşağı iş hayatında hemen yönetici olmayı, para harcamak için çalışmayı tercih ediyor, kendi görüşlerinden asla vazgeçmiyor; Z kuşağı ise artık sokakta birdirbir oynamıyor, ipad’leriyle sosyalleşiyor…

Zaman dilimini ve gelecek bir kaç yıl sonrasını da kapsayan bu X Y Z kuşaklarının sahip olduğu özellikleri bakımından aralarında uçurumlar bulunuyor

Zamanınızı yönetin. Zaman sizi yönetmesin. Gücü elinize alın. Sağlıcakla Kalın.

https://www.gazetegebze.com.tr ve Gazete Gebze ‘de her Salı yazılarımla beraberiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir