Vatandaş Bilimi (Citizen Science) Projeleri İçin Açık Çağrı

HORIZON-WIDERA-2021-ERA-01-61 çağrısında fonlanmış IMPETUS Projesi Avrupa Araştırma Alanı’nda vatandaş bilimini desteklemek ve tanıtmak amacı ile bir çağrı açmıştır. Halk temelli bilim kısmen ya da tamamen amatör veya profesyonel olmayan bilim adamları tarafından yürütülen; bilginin kaynağının ya da maddi desteğinin halktan olduğu bilimsel araştırma çalışmalarıdır. Resmen vatandaş bilimi “verinin sistemli olarak toplanması ve analizi; teknolojinin geliştirilmesi, doğal fenomenlerin test edilmesi ve benzeri işlemlerin, bu işlemleri esas olarak iş edinmemiş araştırmacılara dağıtılması” şeklinde tanımlanmıştır. Halk temelli bilim “bilimsel araştırmalara toplumun katılımı” şeklinde de adlandırılır.

Proje Konuları

     Programa sunulacak projelerinizin Sağlıklı Gezegen (Healthy planet) ve Yaşam için Şehirler (Cities for life) konularından birini ele alması beklenmektedir.

Başvuru Koşulları

      Horizon Europe hibelerini almaya uygun bir ülke veya bölgede yerleşik bireyler, tüzel kişiler ve konsorsiyumlar başvuru yapabilir. Lütfen coğrafi uygunluğun Avrupa Araştırma Alanı’na (ERA), yani AB Üye Devletlerine, tüm denizaşırı ülkelere ve AB Üye Devletlerine bağlı bölgelere ve Horizon Europe ile bir ortaklık statüsü akdetmiş veya halihazırda müzakere etmekte olan tüm üçüncü ülkeler

Destekler

       Vatandaş bilimi başlangıç projelerinizde (Kickstarting grant) 6 ay için 20.000 Avro, daha önce başlamış olan ve devam eden vatandaş bilimi projelerinizde (Sustaining grant) 6 ay için 10.000 Avro destek sağlanacaktır.

Buna ek olarak Vatandaş Bilimi alanında başarılı olan projeler için de 60.000 Avroluk bir büyük ödül, 20.000 Avroluk iki ödül de verilecektir.

Başvuru Tarihi: 13 Mart 2023

      Başvurusu için info@kocaelihibe.com mail atarak danışmanlık ve bilgi alabilirsiniz.

      Zamanınızı yönetin. Zaman sizi yönetmesin. Gücü elinize alın. Sağlıcakla Kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir