ŞİRKETİN DİJİTALLEŞME SÜRECİ NASIL BAŞLAR? 7-1

ŞİRKETİN DİJİTALLEŞME SÜRECİ NASIL BAŞLAR? 7-1 (gazetegebze.com.tr)

ŞİRKETİN DİJİTALLEŞME SÜRECİ NASIL BAŞLAR? yazı dizinisin sekizincisi ile karşınızdayım. Siber Güvenlik yazımızda, uygulamalarını ve kullanımı konusuna değineceğim.

      Dijital Dönüşüm, birbiriyle bağlantılı ve tamamen sayısal teknolojiyle donanmış sistemleri içerdiğinden güvenli iletişim ve bilgi güvenliği gelecekte büyük önem kazanacaktır. Bilgi ve veri güvenliğinin kritik önem kazanması, bu konudaki çözümlerin de güçlenmesini ve sistemlerin bu çözümleri içermesini zorunlu hale getirecektir.

Siber Güvenlik

      “Siber” kelimesi İngilizce “Cyber” kelimesinden uyarlanıp kullanılmaya başlayan bir kelime olup bilgisayar sistemlerini, ağları, programları ve verileri siber saldırılara veya dijital saldırılara karşı koruma uygulaması anlamına gelir.

Siber güvenlik ve siber saldırıları

        Yeni teknoloji sonsuza dek bilgisayarları ve sistemleri bilgisayar korsanlarından, siber saldırılardan ve kötü amaçlı yazılım tehditlerinden korumaya çalışıyor. Örneğin, bir siber güvenlik köşesi, şirketlerin altyapılarını çalışanlar, müteahhitler ve diğerleri tarafından getirilen çıkarılabilir cihazlara yönelik kötü amaçlı yazılım tehditlerinden korumalarına yardımcı olabilir. Siber saldırı, bir bilgisayar ağını veya bilgisayar bilgi sistemini hedef alan her türlü saldırgan manevradır.

         Siber saldırılar ayrıca kişisel cihazları, altyapıları ve tıbbi cihazları hedef alabilir. Tabletler, akıllı telefonlar dizüstü bilgisayarlar ve kişisel cihazlar gibi…

         Altyapıyı hedef alan bir siber saldırı tüm bir şehri, bölgeyi ve hatta ülkeyi tahrip edebilir. Elektrik şebekemiz, demiryolu sistemlerimiz ve su temini, altyapıya örnektir. Elektrik, doğal gaz veya su olmayan binlerce veya milyonlarca insanı geride bırakan herhangi bir saldırı, özellikle kışın ölümlere neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir