Mikro İşletmeler Destek Paketi

https://www.gazetegebze.com.tr/mikro-isletmeler-destek-paketi-makale,1848.html

KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni bir destek programı başlattı. Bu destek, öncelikle Covid salgını sebebiyle gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmelere yönelik.

    Bu destek öncelikle Kovid salgını sebebiyle gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmelere yöneliktir. Teknoloji alanında faaliyet gösteren filiz şirketler de bu desteğe başvurabilecektir.

    Mikro işletmeler, 30 bin liraya kadar küçük işletmeler, 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz şekilde bu destekten faydalanacaklardır. Bu sektörlerde şartları taşıyan mikro veya küçük işletmeler, 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren e-Devlet üzerinden KOSGEB aracılığı ile başvurularını yapabilirler.

Başvuru Tarihi

    KOSGEB faizsiz kredi başvurusu 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren 31 Mayıs saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden KOSGEB aracılığı ile yapılabilecek.

Kimler Yararlanabilecek?

       Korona virüs salgını sebebiyle gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan ve aşağıda ismi geçen işletmeler bu kredi imkanından yararlanabilecek.  Cirosu 2020 yılında yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelere destek hesaplanacak. İmalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmeler, Teknoloji alanında faaliyet gösteren filiz şirketler (START-UP’lar) bu desteğe başvuruda bulunabilecek.

Şartlar Nedir?

-2019 cirosunun 3 milyon lira ve altında olacak

-Gerçek usulde vergilendirilen işletmeler kapsama alınacak

-İşletmeler Ticaret bakanlığı sitesinden sorgu yapacak

-2017 ve sonrasında faaliyette olan İmalat, programlama ve bilimsel AR-GE sektöründekiler

Başvuru Süreci

       Destek başvuruları e Devlet sayfası üzerinden gerçekleştiriliyor. Gereli bilgilerin girilmesinin ardından başvuruların durumu ve sonuçları hakkında bilgi ise www.turkiye.gov.tr adresinden öğrenilebilecek.

      Gelir Kaybı Desteği Başvurusu (Esnaf ve Sanatkarlar ile Gerçek Kişi Tacirler) hizmetlerini kullanarak başvurularını gerçekleştirebilirler. Formu dolduran kişiler başvuruları bu adreslerden tamamlayabilirler.

Değerlendirme Nasıl Yapılacak?

      Tebliğ kapsamında ciro kaybı desteğinden faydalanma hakkına sahip olan işletmeler e-Devlet’ten (www.turkiye.gov.tr) başvuruda bulunacak. Başvuru, işletmeyi temsile yetkili kişilerce yapılacak ve başvuru ile eki taahhütname elektronik ortamda onaylanacak.

      Tebliğ kapsamında ciro kaybı desteğinden faydalanma hakkına sahip işletmelerce yapılabilecek itirazlar, başvuru tarihinden itibaren 10 gün içinde İç Ticaret Genel Müdürlüğüne yapılacak. İtirazların değerlendirilmesinde vergi dairesi kayıtları esas alınacak. Bakanlık, destek programının uygulanmasına ilişkin olarak başvuru, değerlendirme, kabul, ödeme, uygulama ve diğer süreçlerde protokol yapılan diğer kurum ve kuruluşlar ve bunların taşra teşkilatına görev ve yetki verebilecek. Ciro kaybı desteği, destekten faydalananın başvuru esnasında bildirdiği ve elektronik ortamda doğrulanan banka hesabına yatırılacak.

Ödemeler Nasıl Olacak?

      Eğer mikro işletmeler e-Devlet online başvurularını gerçekleştir ve destek hakkı kazanırsa ödemeler aşağıdaki gibi olacaktır. Ödemeler 2024 yılında başlayacak olup, 4 aylık dönemler halinde ve 6 taksit olarak tamamlanacak.

Hangi İşletme Ne Kadar Destek Alacak? (Üst Limitler)

 30.000 TL mikro işletmelere,

 75.000 TL küçük olan işletmelere,

      25.000 TL ek destek se 2017 yılından sonra kurulmuş olan yenilikçi faaliyette olanlara verilecek.

30 Bin TL 3 Yıl Ödemesiz Kredi Ödeme Tablosu

 Ocak 2024 yılında             5.000 TL taksit,

 Nisan 2024 döneminde    5.000 TL

 Ağustos 2024                           5.000 TL

 Aralık 2024                       5.000 TL

 Nisan 2025                 5.000 TL

75 Bin TL KOSGEB Kredi Ödeme Tablosu

 Ocak 2024 yılında               12.500 TL taksit,

 Nisan 2024 döneminde            12.500 TL

 Ağustos 2024                              12.500 TL

 Aralık 2024                                 12.500 TL

 Nisan 2025                                      12.500 TL

 Ağustos 2025                 12 bin 500 TL olacaktır.

Zamanınızı yönetin. Zaman sizi yönetmesin. Gücü elinize alın. Sağlıcakla Kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir