KOSGEB Soğuk Zincir Finansal Kiralama Desteği

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin, sebze ve meyve zayiatını azaltmak üzere soğuk zincir oluşturmaları sürecinde, finansal kiralama yöntemiyle temin edecekleri, yerli malı ve yeni soğuk hava ünitesi ve/veya soğutucu frigorifik kasa/ünite yatırımları için finansal kiralama faiz/kâr payı masraflarına katkı sağlanmasıdır.

Yararlanma Koşulu

   Türk Ticaret Kanununda tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsünde, KBS’de kayıtlı ve aktif durumda olması gerekir. Toptancı hallerinde faaliyet gösteren tüccar,  komisyoncu meslek mensupları, sebze ve/veya meyve taşımacılığı yapan işletmeler ile bu alanda faaliyet gösteren lojistik firmaları yararlanabilir. İşletme destek programı süresi içerisinde destek üst limiti ile soğuk hava ünitesi ve/veya soğutucu frigorifik kasa/ünite için belirlenen adedi aşmadan birden fazla finansal kiralama sözleşmesi yaparak desteği kullanabilir. Destek programı kapsamında gayrimenkul alım-kiralama, bina inşaat, tadilat, tefrişat, taşıt aracı alım-kiralama giderleri desteklenmez.

Destek Üst Limit Ve Oranı

     Destek programı kapsamında desteğe konu finansal kiralamanın, azami ilk 6 ayı ödemesiz dönem olmak üzere vadesi azami 36 aydır. Finansal kiralama faiz/kâr payı masrafları için işletmeye geri ödemesiz olarak 750.000 (yediyüzellibin) TL’ye kadar destek sağlanır. Soğuk hava ünitesi için destek üst limiti 150.000 (yüzellibin) TL’dir. Destek programının uygulama esaslarında belirtilen usuller dâhilinde destek ödemesi işletmenin destek ödeme talebi ile işletme adına ilgili finansal kiralama kuruluşunun banka hesabına yapılır.

     Destek programı kapsamında işletmeye sağlanacak destek oranı, azami 10 destek puan oranıdır. Destek programı kapsamında işletmenin azami 1 (bir) adet soğuk hava ünitesi ve/veya azami 10 (on) adet soğutucu frigorifik kasa/ünite finansal kiralamaları desteklenir.

Desteklenebilecek Sektörler 

46.17.02 Yaş sebze ve meyvelerin bir ücret ve sözleşmeye dayalı olarak toptan satışını yapan aracılar (kabzımallık ve aracı üretici birlikleri dahil)*

46.31.01 – Fındık, antep fıstığı, yer fıstığı ve ceviz toptan ticareti (kavrulmuş olanlar hariç)

46.31.02 – Taze incir ve üzüm toptan ticareti

46.31.03 – Narenciye toptan ticareti

46.31.04 – Diğer taze meyve sebze toptan ticareti (patates dahil)

46.31.05 – Zeytin (işlenmiş veya işlenmemiş) toptan ticareti

46.31.06 – Kültür mantarı toptan ticareti

49.41.01 Karayolu ile şehir içi yük taşımacılığı (gıda, sıvı, kuru yük, vb.) (gaz ve petrol ürünleri hariç)

49.41.02 Kara yolu ile şehirler arası yük taşımacılığı (gıda, sıvı, kuru yük, vb.) (gaz ve petrol ürünleri hariç)

49.41.03 Kara yolu ile uluslararası yük taşımacılığı (gıda, sıvı, kuru yük, vb.) (gaz ve petrol ürünleri hariç)

Daha detaylı bilgi için  info@kocaelihibe.com mail atarak  danışmanlık ve bilgi alabilirsiniz

    Zamanınızı yönetin. Zaman sizi yönetmesin. Gücü elinize alın. Sağlıcakla Kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir