KOSGEB Girişimci Desteği Alırken Yapılan Hatalar 2

Gecen hafta başladığımız KOSGEB’den girişimci desteği alan girişimcilerin yapmış olduğu hata ya da eksikliklerden bahsedeceğiz ikincisi ile karşınızdayım.

Belge sahibi ile gerçek girişimcinin farklı olması

      Bir yakınının (babası eşi, kardeşi, v.b. olabilir) işinin devamını için başvurması veya mevcutta kurulu olan bir iş için destek talep edilmesidir. Bazen de hali hazırda kurulu bir işi sadece şirketi adının, tabelasının değiştirerek hibe alınmaya çalışıldığı görülmüştür.  Bu durumda başvuran, girişimci sıfatını taşımadığı için başvurusu ret edilecektir.

Sertifika Geçerlilik Tarihini geçirmek

    Eskiden tek bir girişimci eğitimi vardı bildiğiniz gibi. Kursa gidip belgeyi alıyorduk. 01.01.2021 tarihinde bu sertifikanın süresi doldu. 2020 yılında işini kurup daha 1 yıl daha başvuru hakkı olduğunu düşünenler eski sertifikalarından dolayı desteğe başvuru hakkını kaybettiler.

       Makine teçhizat ve yazılımı ücretini elden ödenmiş olmasıdır

      Makine teçhizat ve yazılımı ücretini elden ödenmiş olmasıdır. İleri girişimci desteği kapsamında, makine teçhizat ve yazılım desteği talep ederken ödemenin yapılmış olduğunu kanıtlayacak şekilde banka dekontunun ibrazı zorunludur. Banka dekontu bilgisayar çıktısı dahi olsa, banka şubesinden ıslak imza yaptırılmasında fayda vardır.

       Ödemelerin çek ile yapılması halinde, çekin tarihçi tarafından tahsil edildiğini gösteren yazıda şarttır. Satın alım karşılığında çek verilmişse ve henüz vadesi gelmediği için veya başka bir nedenden dolayı tahsilat yapılmamışsa ödeme yapılmış kabul edilmez dolayısıyla bu satın alma desteklenmez.

             Makine ekipman ve yazılım alımlarında ödemenin bir kısmını girişimci tarafından yapıldıktan sonra kalan kısmını KOSGEB tarafında direk tedarikçi yapılması için de bir seçenek mevcuttur.

             Yazılımlar alanındaki bir diğer önemli husus da mutlaka yazılımın seri numarasını tedarikçi tarafından kesilen fatura da belirtilmiş olması bununla ilgili bir lisans sözleşmesinin yapılmış olması önemlidir bu sayede KOSGEB ilgili yazılımın sizin tarafından alınmış olduğunu ve tedarikçinde bunu size satmış olduğunu net bir şekilde görebilecektir.

               İkinci El Makina alımlarında

         Makine tedarikinde önemli bir değeri sus da en fazla üç yaşında bir makine olmuş olmasıdır eğer ilk defa kullanacak bir makinaysa problem yaşanmayacaktır ancak ikinci el bir makine alınıyor ise makinanın yaşlı gösterir belgeyi KOSGEB’ e ibraz edilmesi gerekmektedir bu makinanın üretim formu daha önceki satın alma ve kiralama formu, makine sicil kartı gibi belgelerle yaşının tespiti ve kanıtlanması gerekmektedir.

   Makina desteğiyle alınan makinanın satılması

   Yanlış kapasite hesaplanmasından kaynaklı olarak alınan makinanın beklentiyi karşılamamasıdır. 1-2 yıl içinde büyüyen işletme elindeki KOSGEB desteği ile aldığı makinayı satarak, üstünü nakit ile tamamlamak suretiyle daha yeni ve daha yüksek kapasiteli bir makina almasıdır. Bunun yapan işletme sahipleri, işlerinin ve kapasitelerini büyüttükleri için bu makinalarını satabileceklerini düşünmektedirler. İleri girişimci destekleme mevzuatı uyarınca destek kapsamında alınan makinaları satışı üç yıl boyunca mümkün değildir.

Yazılımların Muhafaza Edilmemesi

      KOSGEB’in desteği ile alınan yazılımları bazı kullanıcılar başka kişi ya da firmalara, daha farklı yazılımların kullanıldığı gerekçesiyle satılmaktadır. Bu durumda da yine KOSGEB’in tarafından cezai hükümler uygulanmaktadır. En başında projeyi oluştururken firmanın istediği yazılıma kesin karar vermesi gerekmektedir. Yazılımlarda, makine teçhizat gibi en az 3 yıl boyunca muhafaza edilmeli, satış, devir ya da kiralaması yapılmamalıdır.

Yangın, Hırsızlık, Sel, Deprem gibi durumlarda alınan makinanın hasar görmesi ve arızalanması

    Konu ile ilgili dilekçe, eklerine itfaiye raporu da konularak KOSGEB’e en kısa sürede bildirilmelidir. Bir hırsızlık neticesinde çalınan makinalarda da benzeri şekilde, konuyu izah eden bir dilekçe ve ekinde polis tutanakları ile durum bildirilmelidir.

     Zamanınızı yönetin. Zaman sizi yönetmesin. Gücü elinize alın. Sağlıcakla Kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir