Korona virüs sonrası dünya düzeni!

https://www.gazetegebze.com.tr/korona-virus-sonrasi-dunya-duzeni-makale,1315.html

Tanem Uçar
Tanem Uçar 07 Temmuz 2020, 09:23

    Dünya Korona virüs sonrasını şimdiden gelecek konuşulmaya başladı bile. Hangi meslekler kaybolacak, hangi yeni meslekler otaya çıkacak? Ekonomi, sosyal yaşam, eğitimde neler olacak?

    Hayatımızda bazı kalıplar artık değişecek. Tüm bu değişimler şok etkisi yaratacak ve zorlanacağız. Yeni alışkanlıklar oluşmaya başlayacak. Teknolojinin hayatımızın her aşamasına çok daha ciddi bir şekilde etki edecek ve  artık her şey dijital anlamda hayatımıza daha fazla yer alacak.

      Ortaya çıkacak yeni dünya sisteminde siyasetten sosyal yönelimlere, ekonomiden kültürel olgulara ne tür değişimler yaşanabileceğini sorgulanmaya başlandı bile. Pandemi süreciyle birlikte küreselleşme, dünya tedarik zinciri, havacılık ve sistemsel değişimler için geniş çaplı analizler devam ediyor. Evden çalışma, online üretim ve uzaktan eğitim konuları irdeleniyor.

    Ar-Ge çalışmaları ve ülkelerin Ar-Ge altyapısı oldukça önemli hale gelirken, iç pazarda talep edilen ürünlerin üretilmesi ve sektör bazlı küresel bir aktör olabilme fırsatı start-up ve girişimcilik ekosistemi de gelişerek büyük önem taşıyacaktır.

   Evden çalışmanın artık gerçekten mümkün olduğunu ve verimliliğinin tüm şirketler tarafından fark edilmesi,  salgın sonrası dönemde birçok şirketin ofis alanlarına yapılan yatırımların ne kadar anlamlı olduğunu araştırınken,  evden/uzaktan çalışma konusunda yepyeni bir dönemin başlangıcında olduğumuzu düşünebiliriz. Bu krizde de birçok fırsat penceresi açılacak. En hızlı hazırlıklı ülkeler bu fırsatlardan en çok yararlananlar olacaktır. Salgın sonrası hayat normalleşme sürecine girdiğinde ise ülkelerin üretim potansiyellerini artırmaya çalışmaları büyük önem taşıyacaktır.   

     Sanal ve dijital tarafta beklenilenden daha hızlı bir ilerlemeye olacak ekonomik ve finansal alanlarda da böyle bir trendi göreceğiz. İşgücü piyasalarında kayıplar mutlaka yaşanacaktır. Uluslararası ticarette bir daralma olacaktır.

             Tüm dünyada  tarım gün geçtikçe daha da önemli olmaya başladı. Virüs salgını sonrasında devletlerin bir süre içe kapanacağı ve dikey tarıma da ciddi yatırımların yapılacağı tahmin ediliyor.

    Dünya ticaret hacmi daralırken, ülkelerin toplam ticaretten aldıkları payları arttırmaya çalışacaklardır. Bu da kriz sonrası üretmeye ne kadar hazır olduklarına bağlı olacaktır; yani gelecek olan anlık siparişlere hemen cevap verebilecek olanların kazanacağı bir dünya oluşacaktır. Mevcut durum itibari ile krizden olumlu ve olumsuz etkilenen sektörleri sıralayacak olursak.

Olumsuz etkilenen sektörler;

– Turizm ve Eğlence

– Ulaşım (Hava, Deniz, Kara)

– Otomotiv

– İnşaat ve Gayrimenkul

– Üretim (Zorunlu tüketim hariç)

– Finansal Hizmetler

 -Eğitim

– Petrol ve Gaz

Nispeten olumlu etkilenen sektörler;

– Tarım

– e-ticaret

– Bilgi ve İletişim Teknolojileri (ICT)

– Kişisel Bakım ve Sağlık

– Gıda ve Perakende Zincirleri

– Tıbbi Malzeme ve Hizmetler

Zamanınızı yönetin. Zaman sizi yönetmesin. Gücü elinize alın. Sağlıcakla Kalın

https://www.gazetegebze.com.tr ve Gazete Gebze ‘de her Salı yazılarımla beraberiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir