KENDİ HAYATINDA DEVRİMCİ OL

Her 15 saniyede bir kadın dövülmekte ve her yıl 7 yüz bin kadın tecavüze uğramaktadır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’de dünya kadınlarının ne durumda olduğunu yansıtan son derece kısa ama olağanüstü çarpıcı bir özet bu.
Bugün mesela otuz bin çocuk açlıktan ölecek, yarın bir otuz bin daha. Bu ilginç gelmiyor insana ama futbol ilginç! Bugün dünyada elli milyon yetişkin insan, çocuklarla seks yapmaya yeltenecek. Bu ilginç değil. Kirli hava, kirli su ve berbat edilmiş çevre de ilginç değil. Ancak saç bakımı ilginç, ayakkabı ilginç, 9 bin tl’lık saat ilginç…
Bunlar bana acı veriyor. İnsanları değiştirmek zor ama sürekli bu acıyı hissetmek ve onu çekmek daha zor… İşte bu yüzden bu acı uyarıcı olmalı. Sadece harekete geçmek için uyarıcı. Devrim yapan insanlara bakın mesela onları diğerlerinden ayıran fark adaletsizlik ve şiddet karşısında bir şeyler yapabileceklerine inanıp, tutkuyla harekete geçmeleri.
Dünyada şefkat öğreten tek bir okul yok. Oysa okullarda günde 1 saatlik ders olmalı mesela… Kaplumbağaların sindirim sistemi yerine şefkat öğretilmeli. İşte o zaman erkekler kendilerinden zayıflara şiddet uygulamazlar. Erkekler eşlerini dövmezler, öldürmezler…
Canlılara annelerimizin bize davrandığı gibi davranmalıyız çözüm bu. Sadece anneler çocuklarını tutkulu bir şekilde sever ve korurlar. Eğer oğlumuz kedinin kuyruğunu çekiyor ve onun canını acıtıyorsa ona şunu söylemeliyiz. Onun annesi var o çok ağlar.
Japonya da öğrenci öğretmenine tokat attı ve bir çocuk babasını dövdü diye halk sokağa döküldü. Tüm eğitim sistemi değiştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir