İŞ KURMAK İÇİN NERELERDEN DESTEK BULABİLİRSİNİZ?

https://www.gazetegebze.com.tr/is-kurmak-icin-nerelerden-destek-bulabilirsiniz-makale,1305.html

İŞ KURMAK İÇİN NERELERDEN DESTEK BULABİLİRSİNİZ?


Tanem Uçar
Tanem Uçar 01 Temmuz 2020, 10:11

“Param yok iş yapamıyorum, iş yapamadığım için param yok.” Bu kısır döngüyü kırmanın yolu.

İşte kendi işini kurmak isteyen girişimciler için önemli püf noktalarından bahsedeceğim.

       Hindistan’da filleri yetiştirmek için, onları küçücükken kalın bir zincirle bir kazığa bağlarlarmış. Tabi bu yavru filin bu zinciri koparabilmesi, kırabilmesi ya da kazığı söküp atabilmesi mümkün değildir. Küçük fil önceleri bundan kurtulmak için tüm gücüyle uğraşır, defalarca dener ama sonucu değiştiremez, özgürlüğüne kavuşamaz.

    Yıllar geçer, fil kocaman olur. Bağlı olduğu kazığın ve zincirin onlarca katına gücü yetebilir artık ama fil asla böyle bir girişimde bulunmaz. O özgür olamayacağına inanmıştır. Artık kırılmayan şey filin zinciri değil, inancıdır. Buna psikolojide “Öğrenilmiş Çaresizlik” deniyor.

İşte size birkaç küçük püf nokta;

Sokağa çıkın

Bir iş kurmadan önce mutlaka saha araştırması yapmak gerekiyor. Sokağa çıkmak ve potansiyel müşterilerle konuşmak çok önemli. İnsanlarla fikirlerinizi paylaşın, onlara sunmayı planladığınız ürün hakkında neler düşündüklerini ve ona ne kadar ödeyebileceklerini sorun. İnteraktif araştırma süreci planlarınızı olgunlaştırmanız açısından gerekli.

Becerilerinizi konuşturun

Yeni bir iş kuracaksanız öncelikle var olan yeteneklerinizden yola çıkarak plan yapmanız çok daha mantıklı. Hangi konularda iyi olduğunuzu, ne yaparsanız hem mutlu olacağınızı hem de para kazanacağınızı iyi düşünün. Her işte sorun olacaktır. Becerilerinizi kullanarak yaptığınız işte sorunları çözmek de daha kolay olacak.

Ekibinizi iyi seçin

Yeni kuracağınız işte başka insanların yeteneklerine de ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle, işi kotaramadığı için sizi yarı yolda bırakabilecek bir arkadaş yerine yetenekleri beklentilerinize uygun ama yakın olmadığınız biriyle çalışmayı tercih etmeniz gerekir.

Bağ kurun

Yeni iş kurmadan önce ağı genişletmek ve daha çok insanla bağ kurmak gerekiyor. Sosyal medyanın gücünü kullanın. Aktif ve düzenli paylaşımlar yapın, etkili sloganlarla insanların yaptıklarınızı merak etmesini sağlayın. Yakın çevrenizden ağ kurma konusunda yardım isteyin. Örneğin pazarlayacağınız ilk ürünlerden birini bir yakınınıza hediye edin. Bu şekilde ağınız genişleyecek ve gün gelecek tanıtımınızı başkaları yapmaya başlayacak.

Hesabınızı iyi tutun

Yeni iş kurmak bir yandan risk almak demek. Tüm parayı batırmamanız için planlı ilerlemeniz gerekiyor. Risk alabileceğiniz bir tutar belirleyin ve işler ters giderse mutlaka bir B planınız olsun. Ayrıca tüm bu süreçte harcamalarınızı dikkatli yapmaya ve temel ihtiyaçlar dışında lüks tüketime girmemeye dikkat edin.

İş Planı Oluşturun

      İşin kurulacağı güne kadar hazırlanan kapsamın ortaya çıkarılması için birçok aktivite sıralı ve önceden belirlenen niteliklerde gerçekleştirilmelidir. Bunun başarılması için girişimciler iş planı hazırlarlar. İstediğiniz ‘işin’ sürdürülebilir bir başarıyla ilerlemesi ve süreçte karşınıza çıkabilecek zorluklarda neler yapmanız gerektiği konusunda size kılavuzluk edebilecek ve yatırım almanızı sağlayabilecek görünürdeki tek plan, iş planıdır

Yufkacı açtınız; Bir sabah ustabaşı kendi işyerini açmaya karar verip “yarın işe gelmiyorum” dedi. Veya Market açmaya karar verdiniz, işyerini kiralayıp, tadilat yaparken; Yolun karşısına bir hipermarket açılacağını duydunuz. Ne yaparsınız?

İş planı neden önemlidir?
İş planının temel amacı, iş kuran girişimcilerin, iş kurma sürecinde hangi hedefler için neleri nasıl ve ne zaman yapacağını belirlemesidir.

  •  İş kurmadan önce gerekli araştırma ve planlama çalışmalarının yapılmasını sağlayan bir araçtır. Bu bize ne sağlar

1.            İşinizi kurarken konuyla ilgili her şeyi kaydetmeniz

2.            İş fikrinizi sınamanız

3.            Gereken finans tutarını hesaplamanız

4.            İş fikrinizi başarılı bir işletmeye dönüştürmede nelere gereksinim duyduğunuzu görmeniz

5.            İşletmenizi kurduktan sonra başlangıçtaki tahminlerinizle gerçekleşenleri kıyaslamanızda bir başvuru noktası olarak kullanmanız

  • Bir banka ya da başka finans organizasyonundan yardım için gereklidir.

        Potansiyel finans kaynakları üzerinde olumlu bir izlenim bırakabilmeniz

  • Kendi işinizi iyice kavramada yardımcıdır.
  • Son derece kullanışlı bir yönetim ve kontrol aracıdır.

Zamanınızı yönetin. Zaman sizi yönetmesin. Gücü elinize alın. Sağlıcakla Kalın.

https://www.gazetegebze.com.tr ve Gazete Gebze ‘de her Salı yazılarımla beraberiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir