Genç UPSHIFT Programı

Genç UPSHIFT Programı, gençlerin sosyal hayatlarında, çevrelerinde fark ettiği eksiklikleri, problemleri sosyal fayda sağlayacak projeler üretmelerine ve bu projeleri hayata geçirmelerine fırsat verecek Gençlik ve Spor Bakanlığı ve UNICEF yürütücülüğünde bir sosyal girişim destek programıdır. Gençlerin eğitim ve becerilerinin geliştirilmesine ve günümüz ihtiyaçlarını karşılamasına yönelik geliştirilmiş sosyal inovasyon temelli bir programdır.

       Gençler bu program ile dijitalleşen dünyaya ayak uydurabilen, teknoloji dostu, sosyal ve kültürel duyarlılığı artmış bireyler olarak girişimci ve yaratıcı yönlerini öne çıkarabilecekler. Gençler bu program sayesinde uzun vadeli, dünya çapında etki yaratabilecek, çözüm üreten ve karar alma süreçlerine dolaysız katılabilecekleri ve politika geliştirebilecekleri bir sürecin de aktörleri olabilecekler. Bu sayede hayal ettikleri bir geleceği inşaa etme fırsatı da bulmuş olacaklar.

Kimler Katılabilir?

       15-29 yaş arasındaki tüm gençler oluşturmaktadır.  Türk gençlerin yanı sıra programa uyruğu Suriye, Ukrayna, Afgan ve diğer milletlerden olan ancak Türk kimliği almış veya 99 ile başlayan kimliğe sahip olan tüm gençler katılım sağlayabilir. Eğitim sırasında kullanılacak anadil Türkçe olduğundan katılımcıların dil problemi yaşamıyor olmaları gereklidir. Başvurular Bireysel yapılacaktır. Bireysel başvuruların ardından eğitimler Ekim ayında başlayacaktır. Eğitimlerin 4. Modülünden sonra Eğitimcilerin önderliğinde gruplar kurulmaya ve fikirler oluşmaya başlanacaktır.

       Eğitim iki ana aşamadan oluşmakta olup, yaklaşık 12 ay sürecektir. Her bir ana aşamada 10’ar modül olmak üzere, toplam 20 eğitim modülü bulunmaktadır. Eğitim ve mentorluk desteklerinden yararlanacak olan ekipler, sosyal inovasyondan yatırımcı sunumu alanlarına kadar geniş kapsamlı sosyal inovasyon ve girişimcilik eğitimlerinden faydalanacaktır.

       Program kapsamında dijital eğitim platformu üzerinden senkron ve asenkron eğitimler sunulacak, ekipler ihtiyaçları doğrultusunda eğitmenleriyle, mentorlarıyla Gençlik Merkezlerinde çalışmalarını gerçekleştirebileceklerdir.

Ödül

      Genç UPSHIFT Programında finale kalan 40 takım Gençlik Kampımızda yatırımcılar ile bir araya gelerek ürettikleri ve hazırladıkları fikirlerini sunacaklardır. Sıralamaya giren ilk 3 takınım fikirleri hayata geçirmek amacıyla; birinci Olan Ekibe 175.000 TRY, ikinci Olan Ekibe 150.000 TRY, üçüncü olan Ekibe 125.000 TRY destek sağlanacaktır.

Başvuru Tarihleri

      26 Temmuz-30 Eylül tarihleri arasında ilgili web sitesinden kolaylıkla başvurabilirsiniz.

Genç UPSHIFT Programına başvuru yapan 15-29 yaş grubu her genç programa dahil edilecektir. Elemeler program sürecinde gerçekleşecek yarışmalar ve ders takipleri ile gerçekleşecektir.

      Zamanınızı yönetin. Zaman sizi yönetmesin. Gücü elinize alın. Sağlıcakla Kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir