Genç Başarı Eğitim Vakfı Gençleri İş Hayatına Hazırlıyor!

https://www.gazetegebze.com.tr/genc-basari-egitim-vakfi-gencleri-is-hayatina-hazirliyor-makale,1742.html

1999 yılında kurulan Genç Başarı Eğitim Vakfı, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Genç Başarı Eğitim Vakfı, gençlerin girişimci zihin yapısına sahip olması ve iş yaşamına aktif katılımlarını sağlamak amacıyla, iş dünyası ile eğitim arasında köprü kurmaktadır.

      Vakıf, ilköğretimden üniversite son sınıfa kadar farklı yaş gruplarına yönelik, yaparak öğrenme temelli eğitim programları tasarlamakta ve uygulamaktadır. İş Dünyası, Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından geliştirilen ve uygulanan programlar içerisinde yer almakta, yapılandırılmış çalışmalar doğrultusunda öğrencilerle tecrübelerini, bilgilerini paylaşmakta ve öğrencilere mentorluk yapmaktadır.

    Gençler ve çocuklar, yaş gruplarına göre geliştirilen eğitici ve deneyim odaklı bu programlara dahil olarak iş dünyasına hazırlık için gerekli bilgi ve donanıma erken yaşlarda sahip olma fırsatı yakalamaktadır.

Tarihsel sürecine baktığımızda;

      Juniour Achivement (Genç Başarı Eğitim Vakfı), 1916 yılında Amerika’da kurulmuştur. Kuruluşun amacı; iş dünyası ile eğitim arasında bir köprü oluşturarak ekonomi programları uygulamak, bu programlar ile gençlerin bilinçlenmelerini sağlamak ve onlara girişimcilik ruhu aşılamaktır. Bu program, birçok ülkede uygulanmaktadır. Belli bir süre eğitim gören çocuklar 120 ülkede geçerliliği olan bir sertifika almaktadır, sonrasında da girişimcilikle ilgili çalışmalar sergilemektedir.

Türkiye’de çeşitli liselerin öğrenci kulüpleriyle çalışmalar yapılmaktadır. Bu liselerden Kabataş Erkek Lisesi, en eski ve kurucu üyedir.

      Kurulduğu tarihten itibaren istekli olan okullarda pilot çalışmalar başlatılmış, programlar ve ders gereçleri Türkçeye çevrilmiş, diğer taraftan da kurumsallaşmak amacı ile bir vakıf kurulma yoluna gidilmiştir. Mart 1999’da Genç Başarı Eğitim Vakfı resmiyet kazanmıştır.

Genç Başarı Türkiye, Uluslararası Genç Başarı Organizasyonu içinde Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi’ne bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Bu bölgenin merkezi Çek Cumhuriyeti’ndeki Zlín kentinde bulunmaktadır.

GençBizz Lise Girişimcilik Programı

     GençBizz Lise Girişimcilik Programı, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri Protokolleri ile “yaparak öğrenmeye dayalı” bir ekonomik eğitim programı olarak Türkiye genelinde uygulanıyor.

      Program kapsamında her yıl uygulama yapılan illerde öğretmenlere ve öğrencilere yönelik duyurular yapılıyor. Programa katılmak isteyen okullardaki öğretmenler için Genç Başarı Eğitim Vakfı ‘Girişimci Zihin Yapısında Öğrenci Yetiştirme Odaklı’ eğitimler düzenliyor. Eğitimlerini tamamlayan öğretmenler okullarında programa katılmak isteyen girişimci öğrencilerden ekipler oluşturuyor. Diğer taraftan, programa mentor olarak destek vermek isteyen gönüllü şirket çalışanları ise mentorluk eğitimine dahil oluyor. Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın oluşturduğu takvim ve yönlendirmeyle çeşitli toplantılar gerçekleştiren mentör ve öğrenci ekipleri şu aşamada ürünlerini hayata geçirmek için çalışıyor.

      Bir eğitim öğretim dönemi boyunca öğrenciler; okullarında ekiplerini oluşturuyor ve bir iş fikri geliştirerek ürün ya da hizmeti hayata geçiyorlar. Eğitim öğretim dönemi sonunda ise kurdukları girişimleri tasfiye ediyorlar. Değer yaratan, çözüm üreten, girişimci düşünce yapısına ve farklı bakış açılarına sahip gençlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirilen program kapsamında Kocaeli Hibe Danışmanlığının sosyal sorumluluk projesi kapsamında bende mentor olarak gençlerin hatalarından ders alması ve başarısızlıktan korkmaması konusunda destek vereceğim.

Zamanınızı yönetin. Zaman sizi yönetmesin. Gücü elinize alın. Sağlıcakla Kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir