BM Kadına Yönelik Şiddete Karşı Güven Fonu 25. Dönem Hibe Çağrısı

BM Kadına Yönelik Şiddete Karşı Güven Fonu 25. Dönem Hibe Çağrısı – Gazete Gebze – Son Dakika Gebze Haberleri

      BM Kadına Yönelik Şiddete Karşı Güven Fonu 25. Dönem hibe çağrısı başlattı. BM Güven Fonu, marjinalleştirilmiş kadınlara ve kızlara ve kesişen ayrımcılık biçimlerine maruz kalanlara yönelik şiddeti sona erdirmek için sivil toplum öncülüğünde, talep odaklı girişimler için proje önerilerini bekliyor.

Öncelikli Konular

      BM Güven Fonu, kesişimsel bir yaklaşım kullanan başvurulara öncelik verecek ve en kırılgan ve marjinalleştirilmiş kadın ve kızlarla (yerli kadınlar ve kızlar, etnik azınlık kadınları ve kızları, LBTIQ+ bireyler, engelli kadınlar ve kızlar, yaşlı kadınlar, ülke içinde yerinden edilmiş kadınlar ve kızlar, mülteciler ve şiddete maruz kalmış kadınlar ve kız çocukları dâhil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) çalışırken “kimseyi geride bırakma” ilkesini uygulayacaktır.

Kimler Başvurabilir?

      BM Güven Fonu, kadınlar ve kızlar tarafından yönetilen kadın hakları örgütleri, yerel sivil toplum örgütleri, topluluklara başvurularına öncelik veriyor.

Beklenen Sonuçlar

I. Tüm kadınların ve kız çocuklarının insan haklarının desteklenmesine, korunmasına ve yerine getirilmesine büyük öncelik veren insan hakları temelli bir yaklaşımı benimsemek. İnsan haklarına dayalı bir yaklaşım, “yükümlülük sahipleri” ve “hak sahipleri”nin kapasitelerinin geliştirilmesini gerektirir.

II. Başarılı programlamanın önemli bir parçası olarak, kadınların ve kız çocuklarının kendi deneyimlerini ve girdilerini tüm girişim ve stratejilere entegre eden, hayatta kalanlar merkezli ve kadınların güçlendirilmesi yaklaşımının sağlanması. Hayatta kalanlar merkezli bir yaklaşım, etkilenen kadınların ve kız çocuklarının insan haklarının korunması ve geliştirilmesi ve onların güçlendirilmesi için esastır.

III. Müdahale ve hizmetlere öncelik veren ve kadınların ve kız çocuklarının güvenlik ve güvenlik, gizlilik ve mahremiyet, fikir beyanı ve karar verme özerkliği haklarını garanti eden etik kurallar çerçevesinde faaliyet göstermek.

IV. Kadınlar ve kızlar için temel, kalıcı değişiklikler için eşitlikçi toplumsal cinsiyet normları ve dinamikleri yaratmayı veya güçlendirmeyi amaçlayan toplumsal cinsiyet duyarlılığı ve dönüştürücü yaklaşımların sağlanması.

V. Kültürel, topluluk, inanç temelli, genç ve diğer liderleri içeren müdahaleler yoluyla kültürel ve bağlamsal olarak ilgili giriş noktalarını kullanmak.

VI. Etkili program tasarımı ve uygulaması için şiddetin meydana geldiği belirli bağlamların net bir şekilde anlaşılması yoluyla, etkilenen belirli formlar, ortamlar ve nüfus grupları hakkında bilgi sahibi olarak, kadına yönelik şiddet/G’nin belirli biçimlerini ve ortamlarını ele almak.

VII. Kesişen bir yaklaşımı benimsemek ve özellikle dışlanmış veya dezavantajlı kadın ve kız çocukları (engelli kadınlar ve kızlar, LBT, ülke içinde yerinden edilmiş ve mülteciler, yerliler gibi) geride bırakılma riski en fazla olan gruplara odaklanmak

.

Başvuru Tarihi

Başvuru 25 Kasım 2021 tarihinden itibaren 6 Ocak 2022 tarihileri arasında açık olacak. Başvuru dili İngilizce’dir.

Destek Tutarı

50.000 – 150.000 $ arasında hibe verilecek.

           Zamanınızı yönetin. Zaman sizi yönetmesin. Gücü elinize alın. Sağlıcakla Kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir